گروه کامکارها

گروه کامکارها تنها گروه در موسیقی اصیل ایرانی (فارسی و کردی) در ایران هستند که همه اعضای آن از یک خانواده هستند. این قسمت همراه پادکست چهارگاه باشید تا تک تک به فعالیت های هنری هر کدام از اعضای خانواده هنرمند کامکار بپردازیم.

استاد حسن کامکار (پدر کامکارها) که خود نوازنده ویلن و آهنگساز بود در سال ۱۳۴۰ با حمایت وزارت فرهنگ آن زمان “هنرستان موسیقی کردستان” را در شهر سنندج افتتاح کرد. او که اولین معلم موسیقی فرزندان خود بود ، در سال ۱۳۴۴ هسته اولیه گروه موسیقی “کامکارها” را با همکاری فرزندان خود تشکیل داد. خود ایشان بعنوان سرپرست گروه و نوازنده ویلن ، هوشنگ نوازنده آکاردئون ، بیژن خواننده و نوازنده ملودیکا ، پشنگ نوازنده سنتور ، قشنگ خواننده و نوازنده ویلن و ارژنگ نوازنده تمبک در این گروه حضور داشتند. در سال ۱۳۴۹ با اضافه شدن ارسلان و اردشیر به این گروه آنها یک ارکستر نیمه حرفه‌ای را تشکیل دادند.

هوشنگ کامکار متولد سال ۱۳۲۵ و دارای مدرک کارشناسی در رشته آهنگسازی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در سال ۱۳۵۴ می باشد. وی در شهر رم ایتالیا به تحصیل کنترپوان و فوگ پرداخته و درجه کارشناسی موسیقی را در آمریکا از دانشکده سانفرانسیسکو دریافت کرده است.
وی آهنگساز و تنظیم کننده است و سرپرست ” گروه کامکارها ” می باشند. او همچنین آثار با ارزشی را در زمینه موسیقی تالیف و ترجمه کرده است.

بیژن کامکار متولد سال ۱۳۲۸ و دانش آموخته دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته تار می باشد. او به جز خوانندگی ابتدا سازهای تمبک و ملودیکا را فرا گرفت و بعدها ساز تار و رباب را آموخت ولی شهرت اصلی بیژن کامکار بعنوان اولین نوازنده ساز دف در گروه های موسیقی اصیل ایرانی می باشد. وی به جز گروه کامکارها از بنیان گذاران گروه‌ های شیدا و عارف است و در کنسرت‌ها و آثار متعدد در مقام نوازنده و گاه خواننده حضور داشته‌است. بیژن کامکار در گروه ” کامکارها ” بعنوان خواننده و نوازنده تار و رباب و دف فعالیت دارد.

پشنگ کامکار متولد ۱۳۳۰ و دانش آموخته دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته سنتور است. وی از بنیان گذاران گروه شیدا ست و در گروه “کامکارها” بعنوان نوازنده سنتور حضور دارد. وی کتابهای ارزشمندی را در زمینه سنتور نوازی تالیف کرده است.

قشنگ کامکار متولد سال ۱۳۳۲ و نوازنده ویلن و سه تار می باشد. وی نخستین بانویی است که پس از انقلاب به روی صحنه رفته و به صورت صحنه‌ای موسیقی اجرا کرده است. وی در گروه ” کامکارها ” بعنوان نوازنده سه تار حضور دارد.

ارژنگ کامکار متولد سال ۱۳۳۵ و دانش آموخته دانشگاه تهران در رشته نقاشی است. وی نوازنده تمبک گروه “کامکارها” می باشد و سابقه همکاری با گروه های شیدا و عارف را نیز دارد.

ارسلان کامکار متولد سال ۱۳۳۹ و دانش آموخته دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته ویلن است. او در مقام نوازنده ویلن سالها در ارکستر سمفونیک تهران بعنوان مایستر ارکستر فعالیت داشته است. وی در گروه “کامکارها” علاوه بر آهنگسازی بعنوان نوازنده ساز عود حضور دارد.

اردشیر کامکار متولد سال ۱۳۴۱ می باشد. او بعنوان نوازنده ساز کمانچه در گروه “کامکارها” حضور دارد و از بهترین نوازنده های این ساز در ایران است. وی با گروه های مختلفی از جمله شیدا و عارف همکاری داشته است. او علاوه بر نوازندگی در زمینه آهنگسازی نیز فعالیت دارد.

اردوان کامکار متولد سال ۱۳۴۷ می باشد. از سن چهار سالگی نواختن سنتور را نزد پدرش آغار کرد و در سالهای بعد با کمک برادرانش هوشنگ و ارسلان، درس‌های هارمونی، کنترپوان و اصول آهنگسازی را فرا گرفت. وی در گروه “کامکارها” بعنوان نوازنده سنتور حضور دارد و یکی از بهترین نوازندگان سنتور در ایران می باشد. او چند آلبوم تکنوازی سنتور را نیز منتشر کرده است.
در سالهای اخیر خانم نجمه تجدد (همسر بیژن کامکار) و خانم مریم ابراهیم پور (همسر ارسلان کامکار) بعنوان هم خوان و خانم هانا کامکار (دختر بیژن کامکار) بعنوان همخوان و نوازنده دف و نیز سیاوش کامکار (فرزند پشنگ کامکار) با گروه “کامکارها” همکاری داشته اند.

بی شک یکی از بهترین گروه های موسیقی دستگاهی و مقامی کردی در ایران گروه “کامکارها” هستند. این گروه در هماهنگی و قدرت نوازندگی کم نظیر هستند و آثار خلاقانه و ماندگاری را در آرشیو موسیقی ایران بجا گذارده اند و بسیار تاثیر گذار بوده اند. دستانشان پر توان باد.