فضل الله توکل

فضل الله توکل در ۱۴ آبان سال ۱۳۲۱ در تهران به دنیا آمد. پدرش افسر ارتش و مادرش دبیر ریاضی و زبان فرانسه بود. او تحصیلات ابتدایی را در مدرسه ایران طی کرد. پس از آن، دوران دبیرستان را در «دبیرستان پهلوی» و سپس در «دبیرستان مروی» گذراند و در سال تحصیلی ۱۳۳۹ دیپلم رشته طبیعی را از دبیرستان مروی دریافت کرد. ایشان جهت ادامه تحصیل به انگلستان می‌رود و مدرک فوق لیسانس اقتصاد را از دانشگاه کمبریج اخذ می‌کند.

به جهت معاشرت و آشناییِ پدرش با هنرمندان، در سن ۷ سالگی به کلاس «حسین تهرانی» راه می یابد و نزد وی دوره تمبک نوازی را سپری میکند. در سن ۹ سالگی نزد آقای «خائفی» (معلم موسیقی مدرسه) دوره ابتدایی سنتور نوازی را فرا میگیرد. سپس بعلت مأموریت پدر در شیراز، به کلاس سنتور «بهادر نوذری» میرود و در ادامه، دوره‌های مختلف ردیف نوازی ایران را با «علی تجویدی» آغاز میکند.

او در سال ۱۳۳۵ به دعوت «علی تجویدی» به عنوان نوازنده سنتور در «ارکستر شماره ۲ رادیو» پذیرفته میشود و یکسال بعد در «ارکستر شماره ۳ رادیو» به سرپرستی «پرویز یاحقی» نیز به عنوان نوازنده سنتور فعالیت‌های هنری خود را پی میگیرد. وی در سال ۱۳۳۷ توسط «داوود پیرنیا» به «برنامه گل‌ها» دعوت میشود و بعنوان تکنواز سنتور در آثار متعددی در برنامه‌های مختلف گل‌ها، از جمله گل‌های جاویدان، برگ سبز، گل‌های رنگارنگ و یک شاخه گل همکاری می‌کند.

ایشان همچنین در زمینه آهنگسازی فعالیت داشته اند و برای خوانندگانی همچون اکبر گلپایگانی و علیرضا افتخاری تصنیف ساخته است. ایشان در برنامه رادیویی “تکنوازان” نیز بعنوان نوازنده سنتور همکاری داشته است. پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ همکاری او با رادیو قطع و مجدداً در سال ۱۳۷۲ این همکاری آغاز میشود. وی با همکاری «اسدالله ملک» «ارکستر همنوازان» را در صدا و سیما تأسیس می‌کند و تکنوازی‌های متعددی از ایشان ضبط می‌شود.

از ایشان چند آلبوم تکنوازی سنتور منتشر شده است از جمله : مضراب عشق ، زمزمه مهتاب و عمری عاشقانه نواختم ۱ و ۲ و ۳ و ۴. برنامه تکنوازان شماره ۲۲۷ را می‌شنوید که با همکاری استادان جلیل شهناز، پرویز یاحقی، فضل الله توکل و جهانگیر ملک در دستگاه همایون اجرا شده است