غلامحسین بیگجه خانی

غلامحسین بیگجه خوانی

غلامحسین بیگجه خانی در سال ۱۲۹۷ خورشیدی در محله‌ سنجرانِ شهر تبریز به‌ دنیا آمد. پدرش حسینقلی‌خان بیگجه خانی نوازنده برجسته تار تبریز بود و بیگجه‌خانی از شش سالگی نزد پدر به آموختن تار پرداخت. پس از مرگ پدر در ۱۳۱۰ خورشیدی بیگجه خانی نزد شاگرد پدرش رضاقلی‌خان زابلی آذر آموزش خود را ادامه داد و بعدها با دختر رضاقلی‌خان ازدواج کرد. وی در دوران جوانی با گوش کردن به آثار میرزا حسینقلی، درویش خان، نی‌داوود و علی‌اکبرخان شهنازی بر روی صفحه‌های سنگی قدیمی با ساز این استادان آشنا شد.

شروع کار غلامحسین بیگجه خانی

در سال ۱۳۱۵ گروه سه نفره تار بیگجه خانی ، دایره محمود فرنام و آواز میرعلی‌اصغر صادق‌الوعد شکل گرفت. در سال ۱۳۲۰ با اقبال آذر آشنا شد و ازآن سال به بعد همکاری گروه سه نفره بیگجه‌ خانی، فرنام و اقبال‌ آذر شکل گرفت.
وی از سال ۱۳۲۴ در ارکستر فیلارمونیکِ فرقه‌ دموکراتِ آذربایجان که به رهبری جهانگیر جهانگیراُف تشکیل شده بود، تارِ ایرانی نواخت و از سال ۱۳۲۵ با افتتاح رادیو تبریز با آنجا همکاری کرد و مدتی نیز سرپرست ارکستر ایرانی رادیو تبریز بود. بیگجه خوانی در آنجا با آوازِ میرعلی‌اصغر صادق‌الوعد، توران لطفی، ابوالحسن اقبال‌آذر، فاطمه زرگری و … و نیز دایره‌ محمود فرنام و تمبکِ صدیقی هم‌نوازی کرد.

آثار غلامحسین بیگجه خانی

مدتی بعد در رادیو ایران مشغول به کار شد و مدتی نیز به دعوت نورعلی خان برومند در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی به تدریس پرداخت. او آثاری نیز در تنظیم و اجرای موسیقی آذربایجانی دارد. درسال ۱۳۵۳ در کارگاه موسیقی رادیو و تلویزیون مرکز تبریز به تدریس ساز تار پرداخت. ایشان دو بار در جشن هنر شیراز برنامه اجرا کرده است در سال ۱۳۵۴ با همراهی دایره محمود فرنام و در سال ۱۳۵۵ با همراهی کمانچه‌ مهدی آذرسینا و دایره‌ محمود فرنام.
بعد از اجراهای این کنسرت، غلامحسین بیگجه خانی درایران به عنوان چهره هنری شناخته شد. شناخته شده ترین اثر ایشان یک اجرای خصوصی است در دستگاه همایون در سال ۱۳۶۱ که آواز محمدرضا شجریان را بسیار استادانه و به زیبایی همراهی کرده است. این اجرا در سال ۱۳۶۴ در آلبوم بیداد بصورت رسمی منتشر شده است. آخرین کنسرت او با گروه چاووش در سال ۱۳۶۳ برگزار شد.
از ایشان کتاب “مجموعه آثار غلامحسین بیگجه خوانی” به همت محمد عبدلی و کتاب “موسیقار تبریز” به همت فرهود صفرزاده منتشر شده است. استاد غلامحسین بیگجه خانی در ۲۴ فروردین ۱۳۶۶ در تبریز درگذشت و در گورستان وادی‌ رحمت تبریز به خاک سپرده شد. یاد و نامش گرامی باد. پیش درآمد و چهارمضراب همایون را می شنوید با تار استاد غلامحسین بیگجه خوانی به همراه تمبک استاد جمشید محبی از آلبوم بیداد.