استاد ناصر فرهنگ فر در چهارم آبان سال 1326 در شهر تاریخی ری چشم به جهان گشود. استعداد و نبوغ هنری در وجود او موج می زد از سن هفت سالگی تمبک می نواخت و چون تنبک نداشت از کوزه های سفالی که مادرش روی آن پوست می‌کشید ، استفاده می کرد .
اویل ، پدرش مخالف تنبک نوازی وی بود و معتقد بود که باید خوشنویسی را ادامه بدهد ولی در آینده ناصر فرهنگ فر هم موسیقی و هم خوشنویسی را دنبال نمود و پیشرفت شگرفی داشت پدرش وقتی استعداد و درخشش او را در زمینه ی موسیقی دید وی را مورد تشویق و ترغیب قرار داد.
پدرش حسینعلی در شهربانی آن زمان مشغول به خدمت بود و برای دل خود تار ، نیکو مینواخت . عمویش حسن ( ملقب به خوشرو ) که از نوازندگان برجسته بود و تنبک را به شیوه رو حوضی ، استادانه می نواخت و همچنین صدایی گرم و دلنشین داشت که معمولا اشعار ضربی را به همراهی تمبک می خواند .
جد مادریش میرزا مهدی خوشنویس از خوشنویسان مشهور دوره قاجار بود که از او چند قرآن به خط نسخ به جا مانده‌است.
استاد ناصر فرهنگ فر تمبک را از محمد ترکمان که از خویشان و شاگردان خوب مرحوم امیر ناصر افتتاح بود فراگرفت و پیشرفت چشمگیری نمود . در سال های بعد در یک مهمانی افتخار آشنایی با استاد تهرانی را داشت و اتفاقا به تنبک نوازی پرداخت که در آخر استاد حسین تهرانی به صاحب خانه فرمودند: ( این پسر آینده ی درخشانی دارد ) از همین جا افتخار شاگردی استاد حسین تهرانی برایش فراهم شد و چند جلسه از محضر استاد استفاده نمودند .
استاد حسین تهرانی معتقد بود که فرهنگ فر تنبک را خوب می نوازد پس به وی گفت : ( بهتر است برای فراگیری نت نزد محمد اسماعیلی بروی ) سپس فرهنگ فر جهت فرا گرفتن کتاب استاد تهرانی که در آن زمان جزوه دست نویسی بود نزد محمد اسماعیلی رفت .
از سال 1342 به توصیه پدرش به انجمن خوشنویسان رفت و نزد استادان سید حسن میرخانی، سید حسین میرخانی، علی اکبر کاوه و غلام حسین امیرخانی به شاگردی پرداخت و تا پایان عمر برای دل خود به خوشنویسی پرداخت.
از سال 1349 به مرکز حفظ و اشاعه موسیقی رفت و پس از امتحان به عنوان نوازنده و مدرس مشغول به کار شد.
وی علاوه بر آشنایی به سبک و شیوه های مختلف پیش از سن سی سالگی سبکی متمایز و نو در تمبک بنیان نهاد.
صدای تمبک، تکنیک و انگشت گذاری، خلاقیت و بداهه نوازی، تسلط بر ردیف، آواز، ضربی خوانی و ریتم لنگ و آشنایی به اوزان شعری او را متمایز و ممتاز کرده بود.
متاسفانه استاد ناصر فرهنگ فر در ۲۳ امرداد ۱۳۷۶ در ۵۰ سالگی چشم از جهان فروبست

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.