غلامرضا دادبه

غلامرضا دادبه مشهور به جانسوز (زاده 14 فروردین 1299 در اصفهان) ایران شناس، نویسنده و استاد موسیقی و آواز ایرانی است. غلامرضا دادبه اصالتا از روستانشینان شهرستان دشتی استان بوشهر و از دراویش سلسله نعمت اللهی بود. کودکی و جوانی وی در شهر اصفهان سپری شد و در دوران جوانی به کار شناخت عرفان ایرانی و خدمت در خانقاه‌ های گوناگون ایران پرداخت و کار پژوهش و شناسایی تاریخ و فرهنگ ایران را از خانقاه‌های سراسر ایران دنبال نمود.

ایشان در سال‌های جوانی نزد سید رحیم اصفهانی و پس از آن نزد حسین ساعت ‌ساز آواز و تار را فراگرفت. وی شاگردانی چون محمد رضا شجریان، علیرضا افتخاری، کیخسرو ناظری و محمد موسوی را نیز تربیت کرده ‌است. از آثار آوازی او کاست برگ سبز شماره ۱۱۵ و اجراهای خصوصی با اساتیدی چون حسن کسایی، احمد عبادی، محمد موسوی و محمد رضا شجریان را می‌توان یاد کرد.

مطالعات وی در خصوص تاریخ و فرهنگ ایران باستان در زندگی علمی و فرهنگی او تاثیر گذار بود و همچنین چهل سال در برخی از دانشگاه‌ های ایران به کار تدریس فرهنگ ایران باستان به دانشجویان پرداخته است. غلامرضا دادبه در سحرگاه ۱۱ مرداد سال ۱۳۸۰ خورشیدی دار فانی را وداع گفت.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.