سیمین آقارضی

زندگی نامه سیمین آقارضی

سیمین آقارضی درمنی در آذرماه سال ۱۳۱۷ خورشیدی در تهران متولد شد. وی پس از پایان تحصیلات ابتدایی با علاقه و استعدادی که به موسیقی داشت وارد هنرستان موسیقی ملی شد..

او با چند ساز آشنا بود و به خوبی آنها را می نواخت، ویلون را نزد ابوالحسن صبا، پیانو را نزد جواد معروفی، قانون را نزد مهدی مفتاح، آواز را نزد غلامحسین بنان و تمبک را نزد حسین تهرانی فراگرفت و علاوه بر این با نواختن رباب، بربط، قیچک و کمانچه نیز آشنایی کامل داشت. ولی بیشترین علاقه سیمین آقارضی و ساز تخصصی او ساز قانون بود ، بطوریکه بعد از استاد مهدی مفتاح، وی مشهورترین نوازنده قانون در رادیو بود.

در اواخر دهه ۴۰ به عنوان تکنواز قانون به استخدام رادیو درآمد و در ارکسترهای بزرگی مانند ارکستر گل‌ها و «ارکستر سازهای ملی» مشارکت داشت. سیمین آقارضی با بسیاری از ارکسترهای بزرگ مانند ارکستر سمفونیک تهران، ارکستر خالقی به رهبری روح‌الله خالقی همکاری داشت و با بسیاری از اساتید همچون پرویز یاحقی، علی تجویدی، حبیب‌الله بدیعی، همایون خرم، حسین تهرانی و … همکاری و اجرا داشته‌است.

هممچنین ایشان در انواع موسیقی، موسیقی متن فیلم، گروه‌های بزرگ و نام آشنا و موسیقی‌های مردمی بعنوان نوازنده ساز قانون همکاری داشته است. در زمینه آموزش ساز قانون، ایشان چه در هنرستان آزاد موسیقی به سرپرستی محمدعلی امیرجاهد و چه در «انجمن حمایت از نابینایان» و آموزشگاه های دیگر شاگردان بسیاری را تربیت کرده است.

بانو سیمین آقارضی بیست و یکم دی ماه سال ۱۳۸۸ در سن ۷۱ سالگی درگذشت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد. یاد و نام ایشان گرامی باد.