رحمت الله بدیعی

رحمت الله بدیعی (زاده 1315 خورشیدی در کاشان) موسیقیدان و نوازنده برجسته ساز کمانچه و ویولن است. رحمت الله بدیعی در سن ۵ سالگی نواختن نی را از پدربزرگش فرا گرفت و پس از آن کوشید که با ساز ویولن برادرش، آهنگ ‌های مختلفی که می‌شنود را بنوازد.

با وجود آن که ساز برادرش برای او بسیار بزرگ بود و کسی نیز به او نواختن ویولن را تعلیم نداده بود، توانست قطعات زیبایی بنوازد که همین امر سبب شد پدرش ویولن کوچکی برایش خریداری کند تا به مرور از پدربزرگش ویولن و گوشه‌های موسیقی سنتی را فرا گیرد. او سپس به کلاس درس روپیک گریگوریان رفت و چندین سال شاگرد او بود. در سن ۱۱ سالگی وارد هنرستان عالی موسیقی گردید و دیپلم خویش را از این مؤسسه دریافت نمود. او همچنین در طی مدت تحصیلش در هنرستان موسیقی در کلاس ابوالحسن صبا نیز شرکت می‌نمود و مدت ۵ سال شاگرد ایشان بود.

بدیعی از سال دهم تحصیل برنامه ‌هایی را در رادیوی ایران اجرا می نمود و پس از گرفتن دیپلم، همکاری خود را با ارکستر گلها آغاز کرد. او به مدت ۲۰ سال کارمند وزارت فرهنگ و هنر بود و مدت ۲۳ سال در هنرستان عالی موسیقی سازهای ویولن، کمانچه و قیچک را تدریس می نمود. وی در سال ۱۳۵۳ تصمیم به ادامه تحصیل گرفت و در سال ۱۳۵۸ لیسانس خود را از هنرستان عالی موسیقی دریافت نمود. در سال ۱۳۵۸، پس از مهاجرت به اروپا، مدت ۱۲ سال در کلن آلمان ویولن و کمانچه تدریس می نمود و هم ‌اکنون کم و بیش فعالیت هنری خود را ادامه می‌دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.