حسین یوسف زمانی

حسین یوسف زمانی (زاده اول شهریور 1312 در سنندج) آهنگساز و نوازنده ویولن ایرانی است. او پس از گذراندن تحصیلات دوره اول متوسطه وارد مدرسه موسیقی نظام شد و پس از دو سال فارغ التحصیل شد. و او با همراهی زنده یادان برادرش حسن یوسف زمانی و حسن کامکار اولین کلاس موسیقی در شهر سنندج را تاسیس کردند.

حسین یوسف ‌زمانی سال 1337 برای ادامه تحصیل رهسپار تهران شد و هم زمان با ورود به کنسرواتوار هنرستان عالی موسیقی، با رادیو ایران شروع به همکاری کرد. در اواخر سال‌های تحصیل به دعوت حشمت سنجری که رهبر ارکستر بود وارد ارکستر سمفونیک و اپرای تهران شد و با ارکسترهای مختلف از جمله ارکستر گل ها، باربد، نکیسا، جاز فولکلوریک، و ارکسترهای دیگر به طور هم زمان همکاری داشت و پس از 8 سال سال موفق به اخذ لیسانس با درجه ممتاز گردید.

حسین یوسف‌ زمانی طی این سال‌های طولانی آثار موسیقایی بسیاری برای ارکستر ملی، ارکستر سمفونیک، ارکستر کردی و دیگر ارکسترها تنظیم نموده و بسیاری از همان آثار را نیز رهبری کرده که در نهایت پس از آماده سازی به صورت نوار منتشر می شده یا از طریق پخش در رادیو و تلویزیون در اختیار دوست داران موسیقی قرار می گرفته است.

از جمله آثار او می‌توان به سوئیت سمفونیک «سوگ سهراب» (قطعه موسیقی الهام گرفته شده از شاهنامه) که به مناسبت هزاره سرایش شاهنامه در سال 1388 خورشیدی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی به سفارش سازمان یونسکو در جهان پخش شد، اشاره کرد. از آثار دیگر وی مجموعه «مهتاب» برای ارکستر سمفونیک با صدای صدیق تعریف، مجموعه «بوی باران» به همراهی ارکستر سمفونیک و با صدای محمدرضا شجریان، ترانه‌های «باغ ارغوان»، «گنبدهای سبز و آبی»، «پریزاد» با صدای علیرضا افتخاری، مجموعه «بارون بارونه» (دونوازی ویولن و پیانو) با هم نوازی هومن خلعتبری، قطعه پوئم سمفونیک «غمی سنگین» به مناسبت زلزله رودبار در سال 1369 و قطعه «نسیم سرد پاییز» با صدای مظهر خالقی اشاره کرد.وی طی پنجاه سال فعالیت هنری شاگردان بسیاری را تربیت نمود و تا واپسین روزهای زندگانیش به این امر استمرار ورزید. در سال 1392 مدرک درجه یک هنری به او اعطاء شد.

حسین یوسف زمانی در سه‌شنبه 10 دی ماه 1392 پس از یک دوره بیماری سرطان مغز استخوان در بیمارستان پارسیان تهران درگذشت.