زندگی نامه حسین بهروزی نیا

حسین بهروزی نیا، متولد ۲۱ خرداد سال ۱۳۴۱ در تهران می‌باشد. ایشان آهنگ‌ساز، ردیف‌دان و نوازندهٔ ساز بربط هستند. وی از سن ۹ سالگی وارد هنرستان موسیقی ایران شد و زیر نظر رضا وهدانی نواختن تار را آغاز نمود و نزد منصور نریمان نواختن ساز عود را فرا گرفت و ردیف موسیقی ایران را از محمدرضا لطفی آموخت.

با استعدادی که از خود نشان داد، در سن ۱۷ سالگی از او دعوت شد که در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ایران به کار و تدریس بپردازد. او که ساز بربط را به شیوه ایرانی می‌نوازد، همواره در جهت آموزش این ساز و تربیت هنرجویان همت گمارده است.

حسین بهروزی نیا سفرهای زیادی در سراسر اروپا، آسیا و شمال آمریکا داشته‌است و کنسرت‌های زیادی را برگزار نموده است همچنین با گروه‌ها و ارکسترهای برجسته ایرانی مانند ارکستر مضرابی ایران، گروه عارف و گروه مولانا همکاری داشته و از سال 1370 به عنوان نوازنده بربت با گروه دستان همکاری مستمر داشته‌است و در طی این سال‌ها با خوانندگان مطرحی از جمله محمدرضا شجریان، شهرام ناظری، پریسا، سیما بینا، علیرضا افتخاری، همایون شجریان و سالار عقیلی همکاری نموده‌است.
قطعه ای که می شنوید ” خفته در آتش ” نام دارد. در دستگاه نوا و از آلبوم ” نغمه ای زیر خاکستر ” انتخاب شده است. آلبومی که در اینستاگرام قرار دادیم، در سال ۱۳۸۹ با آهنگسازی حسین بهروزی نیا و همکاری گروه دستان منتشر شده است. نوازنده بربط: حسین بهروزی نیا – نوازنده تار: حمید متبسم – نوازنده کمانچه: سعید فرج پوری – نوازنده تمبک: پژمان حدادی – نوازنده دف: بهنام سامانی