بیژن کامکار

بیژن کامکار (زاده 28 آذر 1328 در سنندج) خواننده موسیقی سنتی و نوازنده دف، تنبک، تار و رباب و از اعضای گروه موسیقی کامکارها است.
وی همانند دیگر اعضای خانواده اش به فراگیری موسیقی نزد پدر خود حسن کامکار آغاز کرد. اولین سازی که برگزید تنبک بود اما پس از آن با سازهای تار و ملودیکا نیز در گروه خانوادگی خود «کامکارها» به نوازندگی پرداخت. او با ورود به دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در سال 1353، به تحصیل موسیقی مشغول شد.

کامکار از آشنایی خود با محمدرضا لطفی در سال 1348 که بعد از پدرش نقش مهمی در مودت او با تار و موسیقی ایرانی داشته، به عنوان نقطه عطفی در زندگی هنری اش نام می برد. این آشنایی باعث ورود وی به گروه «شیدا» به عنوان نوازنده تنبک شد اما پس از ورودِ برادرش ارژنگ کامکار به گروه، به نواختن رباب روی آورد و پس از مدتی عضو گروه عارف نیز شد، که به نوعی از بنیان گذاران این دو گروه موسیقیایی به شمار می رود.

پیش از آن که کامکار ساز دف را در یکی از کنسرتهای گروه شیدا به پیشنهاد محمدرضا لطفی استفاده کند، تنها توسط دراویش و در مراسم های مذهبیشان در خانقاه ها نواخته می شده و او با وارد کردن دف به اجراهای عمومی، نقش بزرگی در موسیقی ایران ایفا کرده است.

او در کنسرت های بسیار زیادی با خوانندگی محمدرضا شجریان و شهرام ناظری در ایران و در کشورهایی چون آلمان، بلژیک و سوئیس و … به جهت معرفی موسیقی ایرانی به جهانیان اجرا کرده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.