آلبوم مولویه

قسمت نودم / معرفی دستگاه نوا (آلبوم مولویه)

در ادامه معرفی دستگاه نوا بعد از شنیدین قسمت هشتاد و نهم پادکست چهارگاه، در قسمت نودم پادکست چهارگاه ما به شما بخش هایی از آلبوم مولویه را تقدیم می کنیم. این آلبوم که در سال ۱۳۸۶ منتشر شده حاصل همکاری استاد شهرام ناظری و پسر ایشان جناب حافظ ناظری بعنوان تنظیم کننده به همراه گروه مولوی است و کلیه اشعار اجرا شده در این آلبوم از دیوان حضرت مولوی انتخاب شده است.

استاد شهرام ناظری علاقه ویژه ای به اشعار حضرت مولانا دارد و سالها بر روی اشعار مولوی تحقیق و پژوهش کرده است و چه در طراحی آواز و چه در تصنیف سازی، از بسیاری از اشعار مولای روم بهره برده است و جوایز متعددی نیز در همین رابطه از موسسات فرهنگی و هنری در جهان دریافت کرده است از جمله:
– نشان طلایی سماع بارگاه مولانا از دست اسین چلبی از نوادگان مولانا در ۱۳۸۶ خورشیدی در قونیه ترکیه و انتخاب به عنوان رییس افتخاری مرکز مولانا پژوهی دانشگاه سلجوق در ایران
– کلید طلایی شهر خوی و مقبره شمس در جشنواره بین‌المللی شمس تبریزی در آبان ۱۳۸۶
– لوح سپاس از شهرداری شهر ایرواین کالیفرنیا به پاس قدردانی از تلاش های شهرام ناظری در ترویج پیام معنوی صلح در قالب موسیقی و شعرهای مولوی.
– تقدیرنامه از طرف دانشگاه هاروارد به دلیل نقش مؤثر ناظری در معرفی مولوی به دنیای غرب و نوآوری در موسیقی ایرانی و جذب مخاطبان غربی.

در این برنامه ما به شما این قطعات را معرفی میکنیم:
– مقدمه ” اسطوره ” و آواز شهرام ناظری
– تصنیف ” شیدا شدم ”
– تکنوازی سه تار حافظ ناظری
– ساز و آواز نهفت با آواز شهرام ناظری و هم نوازی گروه مولوی
– تصنیف ” من چه دانم “

اعضای گروه ” مولوی ” عبارتند از :
محمد فیروزی نوازنده بربط
حافظ ناظری نوازنده سه تار
شروین مهاجر نوازنده کمانچه و کمانجه آلتو
پژهام اخواص نوازنده تمبک و دمام
سیاوش ناظری نوانده دف