مجید نجاحی

زندگی نامه مجید نجاحی

مجید نجاحی در بهمن ماه ۱۳۱۳ در تهران دیده به جهان گشود. در دوره تحصیل ابتدایی در مدرسهٔ پروانه با پرویز یاحقی همکلاس بود. به گفته خود ایشان زمانی که در دروزازه شمیران زندگی می‌کردند، در همسایگی شان یکی از نوازندگان بسیار خوب ساز سنتور و از تکنوازان آن زمان رادیو به نام آقای محسن بی‌آزار زندگی می‌کرده و او به واسطه دوستی با برادر کوچکتر جناب بی آزار به منزل آنها رفت و آمد داشته و بدین صورت برای اولین بار با ساز سنتور و طرز نواختن آن آشنایی پیدا می کند.

از آن زمان به بعد به شدت به ساز سنتور علاقمند می‌شود و به نجار سر کوچه شان که مردی هنرمند بوده در مقابل مبلغی اندک سفارش یک سنتور کوچک می‌دهد و با تکه سیم‌هایی که آقای محسن بی‌آزار در اختیارش میگذارد به مدت یکسال نزد خودش شروع به نواختن از طریق گوش دادن به رادیو می‌کند و وقتی پدرش متوجه عشق و علاقهٔ بی‌حد او به موسیقی می‌شود برای او یک سنتور بزرگ و واقعی می‌خرد.

سنتور نوازی مجید نجاحی

مجید نجاحی پس از پنج سال نواختن سنتور، با حسین قوامی آشنا می شود و پس از چندی با احمد عبادی و مرتضی‌خان محجوبی و نورعلی‌خان برومند و استادان دیگر آشنا می شود و از وجود آنها بهره ها می‌برد. او در سنتور نوازی شدیداً تحت تأثیر نوازندگی پیانوی مرتضی محجوبی بوده است.

در سال ۱۳۳۷ بنا به دعوت داود پیرنیا برای شرکت در برنامه گلها می رود و اولین برنامه رسمی خود را در برنامه گلهای‌جاویدان به همراهی آواز عبدالعلی وزیری در دستگاه همایون اجرا می کند. پس از این برنامه، در گلهای گوناگون با مدیریت داوود پیرنیا همراه با خوانندگانی چون: حسین قوامی، اکبر گلپایگانی، محمدرضا شجریان، محمود خوانساری، ایرج، عبدالوهاب شهیدی و بسیاری از خوانندگان گلها بعنوان تکنواز سنتور حضور می یابد.

مجید نجاحی در برنامه‌های دیگر رادیو نیز فعالیت داشته از جمله: تکنوازی سنتور و برنامه تکنوازان و چند سالی هم به اتفاق همایون خرم برنامه موسیقی اصیل ایرانی را از برنامهٔ دوم رادیو (اف.ام) اجرا می‌کرد. شیوه سنتور نوازی استاد مجید نجاحی کاملا منحصر به فرد هست بطوریکه به راحتی می توان ساز ایشان را تشخیص داد.
ایشان در کنار نوازندگی سنتور کارمند بانک تهران و همچنین رئیس ادارهٔ خدمات عمومی برق شمیران نیز بوده اند. استاد مجید نجاحی در ۲۱ مرداد ۱۳۹۵ دار فانی را وداع گفت. یاد و نامش گرامی باد.

قطعه ای از مجید نجاحی

در صفحه اینستاگرام قطعه ای از مجید نجاحی قرار دادیم که برنامه تکنوازان شماره ۲۲۶ می باشد و با همکاری استادان مجید نجاحی نوازنده سنتور، همایون خرم نوازنده ویلن و جهانگیر ملک نوازنده تمبک در دستگاه همایون اجرا شده است.