داوود پیرنیا

زندگی نامه داوود پیرنیا

داوود پیرنیا در سال ۱۲۷۹ خورشیدی در تهران به دنیا آمد. وی حقوق‌دان، موسیقیدان و بنیان‌گذار برنامه رادیویی گل‌ها بود. وی تحصیلات ابتدایی را در خانه فرا گرفت، سپس برای ادامه تحصیل و فراگیری زبان فرانسه وارد مدرسه سن لویی تهران شد و بعدها برای ادامه تحصیلات در رشته حقوق به سوئیس رفت و پس از تحصیل به ایران بازگشت و وارد کارهای دولتی شد. او “بنیان‌گذار کانون وکلای دادگستری” در ایران بود. پس از انتقال از وزارت دادگستری به وزارت دارایی، ” اداره آمار ” را تأسیس کرد.

آثار داوود پیرنیا

در سال ۱۳۲۵ خورشیدی هنگامی که احمد قوام به نخست‌وزیری رسید وی “معاون نخست‌ وزیر” شد. پس از سقوط دولت قوام، داوود پیرنیا کار دولتی را کنار گذاشت و با میراث موسیقی که از پدر به او رسیده بود به مطالعه در زمینه موسیقی ایرانی پرداخت و به گردآوری آهنگ‌های اصیل ایرانی مشغول شد.
پیرنیا با اعتباری که از سازمان برنامه و بودجه گرفت اقدام به تشکیل ارکستری با شرکت نوازندگان، خوانندگان و آهنگسازان صاحب‌نام آن دوره کرد؛ و این‌گونه نطفهٔ “برنامه گل‌ها” بسته شد. ایشان بنیان‌گذار برنامه‌های موسیقی «گل‌های رنگارنگ»، «گل‌های جاویدان»، «یک شاخه گل»، «گل‌های صحرایی» و «برگ سبز» از سال ۱۳۳۴ به بعد می باشد. برنامه‌های او تحولی در موسیقی رادیو به وجود آورد. همچنین نخستین برنامه‌های کودکان رادیو هم از کارهای وی به‌شمار می‌آید.

درگذشت داوود پیرنیا

در آبان ۱۳۴۵ بدلیل بیماری از رادیو کناره گیری کرد. سرانجام داوود پیرنیا آبان ماه سال ۱۳۵۰ و در سن ۷۱ سالگی بر اثر سکته قلبی در تهران درگذشت. با گردآوری یک آرشیو بی نظیر از آواها و نواهای موسیقی ناب ایرانی توسط داوود پیرنیا با همکاری هنرمندان طراز اول موسیقی ایرانی در زمان خودشان ، بدون شک تاثیر ایشان در شکوفایی و شناسایی و ترویج موسیقی اصیل و ارکسترال ایرانی تا سالها بر آیندگان این مرز و بوم باقی خواهد ماند. یاد و نامش گرامی باد.

قطعه ای در صفحه اینستاگرام منتشر کردیم که ترانه بختیاری “دستمال” نام دارد از گلهای رنگارنگ شماره ۲۵۱ در مایه شوشتری. این قطعه را استاد روح اله خالقی تنظیم کرده است و بانو الهه به همراه استاد حسین قوامی این ترانه را بصورت دو صدایی (گفتگوی عاشق و معشوق) اجرا کرده اند.