تصنیف اواز دشتی

قسمت هفتاد و نهم / معرفی ۶ تصنیف مشهور آواز دشتی

در قسمت های قبلی پادکست چهارگاه از مشهورترین تصانیف آواز دشتی را معرفی کردیم. در این قسمت هم شش تصنیف دیگر از تصانیف مشهور آواز دشتی را به شما همراهان گرامی معرفی میکنیم:

۱- «خاکستر» از ساخته های استاد محمدرضا شجریان و با صدای خود ایشان و با تنظیم استاد فرهاد فخرالدینی بر روی شعری از صفای اصفهانی. این تصنیف اولین بار در برنامه گلهای تازه شماره 176 در اواسط دهه پنجاه خورشیدی از رادیو پخش شده است. استاد شجریان در سال 1369 و در کنسرت تور آمریکا بر روی همین شعر تصنیف دیگری در آواز ابوعطا ساختند با نام “دل بردی از من به یغما” که در آلبوم “پیام نسیم” در سال 1370 منتشر شده است.

۲- «در کوچه سار شب» ساخته استاد محمدرضا لطفی با تنظیم استاد فریدون شهبازیان و با صدای استاد محمدرضا شجریان بر روی شعری از استاد هوشنگ ابتهاج. ابتهاج این شعر را در سال 1337 و با تاثیر از حال و هوای آن روزگار سرودند که محمدرضا لطفی بر روی این شعر در اواسط دهه پنجاه خورشیدی این تصنیف را ساختند.

۳- «پیک سحری» با آهنگسازی و تنظیم استاد همایون خرم با ترانه ای از جناب کریم فکور و با بازخوانی جناب محمد اصفهانی از آلبوم ” تنها ماندم ” منتشر شده در سال 1379. اولین اجرای این تصنیف که با نام ” مهر و ماه ” نیز شناخته می شود، پیش از انقلاب توسط بانو پروین بوده است و بعدها کوروس سرهنگ زاده نیز این تصنیف را اجرا کرده است.

۴- «شب جدایی» اثر استاد مجید وفادار با ترانه ای از استاد رهی معیری و با بازخوانی جناب همایون شجریان و تنظیم جناب مزدا انصاری از آلبوم ” شب جدایی ” منتشر شده در سال 1389. این تصنیف اولین بار با صدای استاد حسین قوامی و با تنظیم استاد جواد معروفی در برنامه گلهای رنگارنگ شماره 236 اجرا شده است.

۵- «داروگ» ساخته استاد محمدرضا لطفی با تنظیم استاد حسن یوسف زمانی و با صدای استاد محمدرضا شجریان بر روی شعری از نیما یوشیج. این تصنیف در اواسط دهه پنجاه خورشیدی ساخته شده و در نوع خود به دلیل استفاده از شعر نو برای تصنیف سازی در فضای موسیقی دستگاهی ایرانی کم نظیر است.

۶- «گلچهره» با آهنگسازی و تنظیم استاد حسین علیزاده با صدای استاد محمدرضا شجریان و با کلام علی حاتمی. این تصنیف از آلبوم ” دلشدگان ” انتخاب شده است که این آلبوم در سال 1371 منتشر شده و بعنوان موسیقی متن فیلم دلشدگان اثر علی حاتمی ساخته شده است.

بازدید

  • ۲۱۱