تصنیف آواز دشتی

قسمت هشتادم / آخرین بخش از معرفی تصانیف آواز دشتی

در قسمت های قبلی به معرفی چندین تصنیف شنیدنی از آواز دشتی پرداختیم. در بخش چهارم و آخرین قسمت از معرفی تصانیف مشهور آواز دشتی در پادکست چهارگاه ما برای شما همراهان گرامی پنج تصنیف را معرفی و اجرا میکنیم:
۱- «موسم گل» ساخته موسی معروفی با ترانه ای از وحید دستگردی. این تصنیف اولین بار در سال 1319 خورشیدی با صدای بانو قمر اجرا شده است و بعد ها با تنظیم جواد معروفی با صدای بانو پوران در گلهای رنگارنگ شماره 423 و همچنین با صدای بانو هنگامه اخوان بهمراه تار محمدرضا لطفی و تمبک بیژن کامکار و نیز با صدای ایرج بسطامی با تنظیم محمدرضا درویشی اجرا شده است.

۲- «گل پامچال» از آهنگهای موسیقی منطقه گیلان است. ملودی این تصنیف هم آهنگ تصنیف جنگل است که بدست فراموشی سپرده شده بود و در حدود سال 1330 سید جعفر مهرداد ترانه گیلکی بر روی این آهنگ سرود و در همان سال اجرا شد. مشهورترین اجرای این تصنیف با صدای ناصر مسعودی اجرا شده است و بانو پری زنگنه و بیژن بیژنی نیز این تصنیف را اجرا کرده اند.

۳- «سنگ خارا» از ساخته های علی تجویدی با ترانه ای از رحیم معینی کرمانشاهی است که اولین بار با صدای بانو مرضیه در برنامه گلهای رنگارنگ شماره 261 از رادیو پخش شده است. در سالهای اخیر، این تصنیف را هوشمند عقیلی ، علیرضا افتخاری ، علیرضا قربانی و حسین علیشاپور نیز بازخوانی کرده اند.

۴- «رفتم» اثر علی تجویدی با ترانه ای از اسماعیل نواب صفا که این تصنیف اولین بار در گلهای رنگارنگ شماره 548 با صدای بانو هایده اجرا شده و در سالهای اخیر توسط علیرضا قربانی نیز بازخوانی شده است.

۵- «مرا رها کن» این تصنیف برگرفته از ترانه محلی کردی و از ساخته های سید علی اصغر کردستانی است که محمدرضا شجریان این تصنیف را با شعری از مولوی در آلبوم ” ساز خاموش ” اجرا کرده است.
نام اصلی این تصنیف ” غمگین و دل په شیو ” به معنی ” غمگین و دل نگران ” است که از اجراهای با زبان کردی این تصنیف می توان به اجرای گروه کامکارها در آلبوم ” گل نیشان ” با صدای بیژن کامکار اشاره کرد.

بازدید

  • ۶۳۶