قسمت صد و چهارم / دستگاه همایون (درفش کاویانی و کیش مهر)

قسمت صد و چهارم پادکست چهارگاه

در قسمت صد و چهارم پادکست چهارگاه و در ادامه معرفی دستگاه همایون ما به شما این قطعات را تقدیم میکنیم:

درفش کاویانی

بخشی از آلبوم “درفش کاویانی ، کاوه آهنگر” را با آهنگسازی جناب فرید الهامی ، با صدای استاد شهرام ناظری و با همکاری “گروه فردوسی” در دستگاه همایون به شما معرفی میکنیم. اشعار انتخاب شده در این آلبوم از شاهنامه فردوسی است و این آلبوم جزو معدود آلبوم های موسیقی کلاسیک ایرانی است که بر روی اشعار شاهنامه فردوسی آهنگسازی شده است.
از سالهای دور شاهنامه خوانها و نقالان حماسه سرا و همچنین مرشد های زورخانه در ضربی خوانی هایشان از اشعار حماسی همچون شاهنامه فردوسی و از گوشه های دستگاه همایون برای اجرایشان بسیار استفاده کرده اند. همچنین استاد حسن کسایی در آموزش ردیف موسیقی خودشان در دستگاه همایون گوشه “شاهنامه خوانی” را معرفی کرده اند.

کیش مهر

تصنیف “کیش مهر” از آلبوم “کیش مهر” به آهنگسازی استاد جلیل عندلیبی، با صدای استاد شهرام ناظری و همکاری “گروه مولانا” در مایه شوشتری با شعری از علامه طباطبایی با این مطلع:
همی گویم و گفته ام بارها ، بود کیش من مهر دلدارها
پرستش به مستی است در کیش مهر ، برونند زین جرگه ، هشیارها

تصنیف “دل می رود ز دستم” از آلبوم “کیش مهر” با آهنگسازی استاد جلیل عندلیبی ، با صدای استاد شهرام ناظری و همکاری “گروه مولانا” در دستگاه همایون بر روی غزلی از حافظ با این مطلع:
دل می رود ز دستم ، صاحبدلان خدا را
دردا که راز پنهان ، خواهد شد آشکارا

قطعه “شوشتری برای ارکستر و ویلن” با تنظیم استاد حسین دهلوی بر اساس قطعه “به زندان” ساخته استاد ابوالحسن صبا. تکنوازی ویلن این اثر را استاد ارسلان کامکار بر عهده داشته است.