عبدالوهاب شهیدی

عبدالوهاب شهیدی (زاده 1 مهر 1300 در میمه اصفهان) خواننده، آهنگساز، مدرس آواز، موسیقی دان و نوازنده برجسته ساز عود ایرانی بود.

به گفته شهیدی مشوق اصلی او در موسیقی پدرش، میرزا حسن شهیدی، بود که متاسفانه در سیزده سالگی ایشان را از دست داد. از دهه 1320 خورشیدی فعالیت هنری خویش را با فراگیری آواز و نوازندگی عود و سنتور نزد اسماعیل مهرتاش شروع نمود و از سال 1339 فعالیت وی در رادیو با برنامه گل ها آغاز گشت و این همکاری تا سال 1357 ادامه یافت. شهیدی با اجرای بیش از 230 برنامه، از جمله گل های رنگانگ، گل های تازه، برگ سبز و گل های صحرایی، از فعال ترین هنرمندان برنامه گل ها بوده و از نظر بیش ترین تعداد برنامه موسیقی در گل ها، پس از استاد علی اکبر گلپایگانی و استاد حسین قوامی، حائز رتبه سوم است.
شهیدی در اجرای آوازهای محلی نیز پیشرو بوده و نقش ویژه و برجسته ای در مجموعه آثار او داشته است. او با گروه های گوناگونی از جمله گروه پایور همکاری داشته و در بیشتر آلبوم ها، آواز را با نوازندگی عود خود همراه کرده است. آلبوم «راز عود» از تک نوازی های ایشان توسط انتشارات سرنا صوت منتشر شده است. از دیگر آثار وی می توان به آلبوم های «در مدح علی»، «دوبیتی های باباطاهر»، «عود من خداحافظ»، «بی تو به سر نمی شود» و «نگاه گرم تو (زندگی)» اشاره نمود.

عبدالوهاب شهیدی در بامداد روز دوشنبه 20 اردیبهشت ماه 1400 دار فانی را وداع گفت و پیکر این هنرمند بزرگوار در 22 اردیبهشت 1400 در قطعه هنرمندان بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.